Sürmene - Köprübaşı - Kervan Yolu Rotası

Sürmene - Köprübaşı - Kervan Yolu Rotası

Küçükdere ve Manahos( Sürmene) vadilerinin arasındaki deniz ve vadi manzaralı bir sırt üzerinden geçen bu rota, manzara, yaban hayatı, kuş ve peyzaj, yayla yerleşimi, çiçekli bitki vb doğa fotoğrafçılığı açısından eşsizdir. Tarihi kervan yolunu takip eden rota hem doğal ve hem de tarihi öneme sahip, Evliya Çelebi Seyahatnamesi ve Dede Korkut Hikâyelerine konu olan Ağaçbaşı Turbalığı Doğal SİT Alanını içersinden geçmektedir.

Güzergâh 1. Dünya Savaşında Ruslara karşı yapılan, Soğuksu-Madur savunmasında şehit düşen şehitler anısına yapılan Harmantepe Şehitliğinden ve 100 yıldan eski ve hizmet vermeye devam eden Kahve (kava) Düzü, Soğuksu, Ebeler, Ağaçbaşı ve Seslikaya Hanlarından geçmektedir. Güzergâh üzerinde, geleneksel yayla kültürünün ve yayla mimarisinin görülüp fotoğraflanabileceği yaylalardan geçer. Doğa, tarih ve kültür amaçlı gezi ve yürüyüş yapmaya çok uygun bir güzergâhtır.

Uygun donanım, alan bilgisi ve yerel kılavuz yardımı ile her mevsim tamamı yada bir kısmında yürüyüş yapmaya uygun bir rotadır. Özellikle Kahve Düzü hanı yılı 12 ayı misafir ağırlamaktadır. Güzergâh üzerinde tarihi han bölgelerinde yeme içme imkânı sunulmakta. Aynı güzergâhta tarihi hanlar ve motellerde, yayla koşullarında konaklama imkânı da sunulmaktadır. Güzergâhın tamamını araçla dolaşmak mümkündür.

  • 0,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey