Kazaziye

Kazaziye

Kazaziye sanatı Dağıstan kökenli bir işçilik olup altın ve gümüşün inceltilemediği dönemlerde, hammadde olarak at kuyruğu kılı veya ipek teller kullanılarak hazırlanmış zincirler, toplar, motifler, takıdan ziyade özel kadın kıyafetlerinin süslemelerinde, atların ve at arabalarının süslemelerinde ve gelinliklerde kullanılmıştır.

Günümüzde ise önce 24 ayar saf altın veya 1000 ayar saf gümüş, 0,08 mikron kalınlığında ince tel haline getirilir. Saç teli kalınlığındaki bu tel, bir çıkrık yardımıyla ipek üzerine sıkı bir yay gibi sarılarak belli bir esneklik ve kalınlığa ulaşır.

Bu kalınlığa getirilen tel, kazaziye sanatının ana hammaddesidir. Bu telden, tamamen el örgü teknikleri kullanılarak değişik parçalar üretilir.

Tasarlanan ürüne göre, bu küçük parçacıklar birleştirilerek, modern ve klasik kolyeler, küpeler, bileklikler, kolye uçları, 33’lük ve 99’luk tespihler ve kamçıları üretilir.

  • 0,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorum Yapın

Diğerleri

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey