Kuş ve Bitki Gözlemciliği

Kuş ve Bitki Gözlemciliği

Türkiye’de yaklaşık 483 tür kuş gözlenmiş olup bunların 444 tanesi belgelenmiştir. Trabzon’da yaklaşık olarak 294 tür kuş gözlemlenmiş ve fotoğraflanmıştır. Kafkas sıra dağlarının en önemli türü olan dağ horozu Trabzon-Rize-Artvin yüksek kesimlerinde yaşamaktadır. Trabzon’da Çaykara’nın yüksek kesimlerinde gözlemlenmiş ve fotoğraflanmıştır. Diğer bir nadir tür olan sarı gagalı keten kuşu da Araklının yüksek kesimlerinde yaşamaktadır.

Göçler başladığında diğer nadir türler de gözlemlenmektedir. Bunlardan bazıları Büyük su çulluğu, Terek düdükçünü, Kızıl boyunlu batağan, Sibirya kazı, Sürmeli kumkuşu, Sarıbacaklı kumkuşu, Büyük tarakdiş, Uludoğan, Sarıkaşlı çıvgın gibi görülmesi zor türlere rastlanılmaktadır.

Sahil bandında ise genelde göç eden kuşlar gözlemlenmiştir. Söğütlü TRT arkası, Akçakale limanı, Beşirli sahil kenarı, Faroz limanı, 100.Yıl parkı ve deniz kıyısı, Araklıdan Of’a kadar olan sahil şeridi ve Of İyidere arasında Kalapatomoz, yazın yüksek kesimlerde bir çok türe rastlanılabilir.

Yırtıcılar genelde yüksek kesimlerde olur. Çaykara’nın yüksekleri, Araklı’nın yüksek kesimleri Dağbaşı - Salmankaş geçidi, Tonyanın yüksek kesimlerinde fotoğraflanabilir ve gözlemlenebilir.

  • 0,0/10

Anahtar Kelimeler

Yorum Yapın

Trabzon Kültür TurizmKültür ve Turizm Bakanlığı İletişim Merkezi BimerTrabzonTrabzon BelediyesiOrtahisar BelediyesiDokaExplore TrabzonOne TrabzonTürkiye Kültür PortalıHome Turkey